17 Nisan 2014 Perşembe

Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Müdürü, Yerel Basında

Yazar: Tarih: 25 Haziran 2011 Kategori: Yerel.
Bu haberin yorumlarını RSS ile takip edebilirsiniz: RSS 2.0                           YAZI BOYUTU: 12 14 16 18

Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Müdürü, Yerel Basında

Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Birliği Müdürü Ömer Efe, Erzurum’da bürosu bulunan ulusal ve yerel gazete, radyo ve televizyon muhabirleri ile bir araya gelerek kahvaltılı basın toplantısı yaptı. Bölge Müdürü Ömer Efe basın mensuplarına Tarım Kredi Kooperatifleri faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Palandöken Palan otel toplantı salonunda Erzurum’da yayın yapan ve bürosu bulunan ulusal ve yerel gazetelerin muhabirleri ile yapılan kahvaltılı basın toplantısına Bölge Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkan Vekili A.Rıfat Bezginoğlu, Bölge Müdürü Ömer Efe, Bölge Müdür Yardımcıları Köksal Ejderoğlu, Fatih Özdemir, Yavuz Aksakallı, ile Bölge birliği şefleri katıldı.
Bölge Müdürü Ömer Efe, basın mensuplarına; 1975 yılında kurulan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Birliği Müdürlüğü, çalışma alanındaki Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Erzurum olmak üzere 5 ilde 53 birim kooperatifi ile 31.000 kayıtlı ortağı ve 124.000 üretici ile çalışmalarına devam ettiğini,  2010 yılı ilk on aylık dönemde; Kooperatiflerimizden üreticilerimizin ihtiyacı olan yem, gübre, tohum, motorin, tarım araç gereç, kömür başta olmak üzere tüm tarımsal girdi ve gıda maddeleri ihtiyaçları karşılanarak 2010 yılının ilk on ayında toplam 25.652.300 TL satış gerçekleşmiş ve geçen yıl aynı döneme göre % 22 artış sağlandığını,  ürün değerlendirme kapsamında borca karşılık ortaklarımızdan 301.487  Kg. kuru  ot, 170.475 Kg. hububat ve 63 adet büyükbaş hayvan alımı yapılmış ve bu ürünler pazarlanmıştır. Üreticilerimize daha iyi, hızlı ve zamanında hizmet verebilmek amacıyla akaryakıt tanker filomuz yenilenmiş olup toplam taşıma kapasitemiz 65.000 litreye ulaşıldığı, ortaklarımızın ihtiyaçlarını zamanında ve yerinde karşılayabilmek için kooperatiflerimize 5 adet kamyonet alımı gerçekleştirildiğini dile getirdi.
Hayvancılık projelerinde, bölgemizde hayvan sayısının artırılması ve saf ırk sayısının artırılması için Tar-Süt kapsamında 703 adet saf damızlık gebe düve düşük faizli 3 yıl vadeli olarak 42 ortağa verilmiş, Tar-Et kapsamında ise 25 ortağa 586 adet besi sığırı verilmiş olup bu kapsamda toplam 4.000.000 TL hayvancılık kredisi kullandırıldığını, Ayrıca 60 adet Sanen Keçisi ihtiyacı olan üreticilere verilerek 56.000 TL kredi kullandırıldığını da ifade eden Ömer EFE,”  2010 yılı Ağustos ayında uygulamaya konulan 5 yıl vadeli sıfır faizli hayvancılık kredileri kapsamında bugüne kadar 40 ortağa 306 adet damızlık duve verilmiş ve 1.681.000 TL kredi kullandırılmıştır.
Et ve Balık Kurumu tarafından ithal edilecek toplam 20.000 Adet besi sığırı, millileştirme işlemleri EBK’ca tamamlandıktan sonra satışları Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından gerçekleştirilecek olup Bölgemizde yaklaşık 4.000 adet büyükbaş hayvanın dağıtımı Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Birliği tarafından yapılacaktır.
Hayvan Toplama ve Değerlendirme Merkezimizden 2010 yılı Kurban Bayramında büyükbaş kurbanlık satışı yapılacak olup; Kurbanlık satışında kesinlikle dişi hayvan satışı yapılmayacak olup erkek hayvanlar satışa sunulmuştur. 
Tarım ve hayvancılığın sürdürülebilir meslek olabilmesi için hayati öneme sahip tarım sigortaları kapsamında 2010 Ekim ayı sonuna kadar bölgemizde 3.000.000 TL lik sigorta üretimi yapılmıştır.
Ortaklarımıza 2010 yılı ilk on aylık döneminde yaklaşık 23.700.000 TL kredi kullandırılmış olup geçen yıl aynı döneme göre % 20  artış sağlanmıştır.”dedi.
Vadesi geçen alacaklarla ilgili de açıklama yapan Ömer Efe, “vadesi geçen borcu olan 4.151 ortak için 2010 Haziran ayı itibariyle yeniden yapılandırma (Ödeme Kolaylığı) işlemi başlatılmış olup, Ekim ayı sonuna kadar 644 ortağın borcu yeniden yapılandırılmıştır. Yeniden yapılandırma işlemi %40 peşinatlı 2 yılda eşit taksitle 31.12.2010 yıl sonuna kadar devam edecektir.”dedi.
Bölge Müdürü Ömer Efe ayrıca, Üreticilerimize dağıtılmak üzere 10.000 Adet kurum faaliyetlerimiz hakkında bilgiler içeren El broşürü bastırıldığı,
Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ile işbirliği içerisinde projeler yapılmakta olduğu, KUDAKA destekli Yem Bitkileri projesi uygulanmaya başlamış, Slaj hazırlama projesi onay aşamasında olduğu,  KUDAKA ve TKDK ile farklı proje çalışmalarımız devam etmektedir.
Kurumumuz bünyesinde oluşturulan  TAREKSAV aracılığı ile ortaklarımızın üniversite eğitim gören 500 öğrenciye burs hizmetlerinin verilmekte olduğu,
Bölge Birliğimizce oluşturulan Strateji Geliştirme gruplarıyla saha çalışmalarına hız verilerek 100 köyde toplantılar düzenlenerek yaklaşık 2.500 üreticiyle görüşülmüştür. Tüm üreticileri Tarım Kredi Kooperatiflerinin imkanlarından faydalanmak ve Türkiyemizin En Büyük Çiftçi Ailesine katılmaları için kooperatiflerimize davet ediyoruz konularında açıklama yaptı.
Bölge Müdürü Ömer Efe,  2010 yılı sonu hedeflerini ise, hayvancılık projeleri kapsamında 1.500 adet saf ırk damızlık düve üreticilerimize teslim etmek, sıfır faizli 5 yıl vadeli olarak 8.000.000 TL hayvancılık kredisi kullandırmak, Tarım Sigortalarında 4.000.000 TL lik sigorta üretimi yapmak,  Tarımsal girdi satışlarından 40.000.000 TL ciro yapmak, Bölgemizde Damızlık materyaline olan ihtiyacı karşılayabilmek için yöremizde Damızlık süt sığırı yetiştirme tesisi kurmak olduğunu sıraladı.
BÖLGE MÜDÜRÜ ÖMER EFE,  TV ve RADYO’da CANLI YAYIN  KONUĞU OLDU
Basın toplantısından sonra Bölge Müdürü Ömer EFE, Erzurum, Ağrı ve Iğdır’da yayın yapan yerel televizyonlar ile radyoların canlı yayın konuğu oldu. Erzurum’da TRT Erzurum radyosuna, Ağrı’da Kanal 04 televizyonuna, Iğdır’da Iğdır IRT radyosuna, Kars’ta Kars Serhat Televizyonunun canlı yayın konuğu olarak Tarım Kredi Kooperatiflerinin faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.30 views     Print This Post Print This Post    

Diğer Haberler


Bu habere yapılan yorumları dilerseniz, RSS 2.0 beslemesini kullanarak takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM YAPIN

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumunuz *

*

Güvenlik kodunu dinlemek için tıklayınız