20 Nisan 2014 Pazar

BAKAN EROĞLU AĞRI’YA YAPILAN YATIRIMLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Yazar: Tarih: 26 Mart 2012 Kategori: Siyaset, Yaşam, Yerel.
Bu haberin yorumlarını RSS ile takip edebilirsiniz: RSS 2.0                           YAZI BOYUTU: 12 14 16 18

BAKAN EROĞLU AĞRI’YA YAPILAN YATIRIMLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Erzurum’da düzenlediği bölgesel basın toplantısında Ağrı, Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan ve Iğdır illerine yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Ağrı’da son 9 yılda sulamadan içme suyuna, taşkın koruma, ağaçlandırma ve erozyon kontrolünden milli parklara kadar çeşitli alanlarda 292.729.000 TL yatırım yapıldığını belirtti.

 

Yazıcı Barajı ile Ağrı’ya İçmesuyu Sağladık…

 

Şehrin artan içmesuyu ihtiyacının karşılanması için Yazıcı Barajı ile 12.493 metre uzunluğundaki isale hattının hızla tamamlandığını hatırlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, barajla 319.180 dekar arazinin de suya kavuşturulduğunu anlattı.

 

İnşa edilen İçmesuyu Arıtma Tesisi ile şehre günlük 40 bin m3 temiz ve sağlıklı su temin edildiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, bu tesislerle Ağrı’nın 2045 yılına kadarki içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını ifade etti.

 

Suya Hasret Ovalara Su Sağlayacağız…

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yaklaşık 370 bin dekar araziyi sulayacak Ağrı Ovası Yazıcı Sulaması’nın inşaatına hızla devam edildiğini ve Aydıntepe Barajı için de çalışmalara başlandığını söyledi.

 

GÖL-SU projesinden de bahseden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, proje kapsamında çalışmaları devam eden 4 adet gölet ile 14.630 dekar arazinin daha suya kavuşturulacağını ifade etti.

 

Taşkın Koruma Çalışmalarına Öncelik Verdik…

 

Taşkınla mücadele için harekete geçildiğini anlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, tamamlanan 18 adet taşkın koruma tesisi ile 3 ilçe, 9 köy, 8 mahalle ile 9.300 dekar arazinin taşkınlardan korunduğunu söyledi.

 

Ağrı’da Mayıs 2010’da meydana gelen taşkınlara acilen müdahale edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, taşkın meselesinin çözümü maksadıyla 106 adet araç ve ekipman gönderilerek toplu makineli çalışma başlatıldığını ve bu kapsamda Murat Nehri, Şeryan Çayı, Karasu Deresi, Taşlıçay Deresi, Körçay ve Ahmak (Komando) Deresi başta olmak üzere taşkın yaşanan sahalarda gerekli çalışmaların gerçekleştirildiğini anlattı.

 

Ağaçlandırma Çalışmalarına Önem Veriyoruz…

 

Taşkınla mücadele açısından da önem taşıyan ağaçlandırma çalışmalarına ağırlık verildiği söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Ağrı ilinde 2003-2011 yılları arasında 28.130 dekar alanda erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışması yapıldığını ve 1.217.000 adet fidan dikildiğini ifade etti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca yeşil alanların daha etkin korunması ve vatandaşların rahat nefes alabilmeleri için Ağrı Dağı Milli Parkı ile 4 adet sulak alan ilan edildiğini ve 1 adet kent ormanı tesis edildiğini söyledi.

 

Meteorolojik Tahminlerde Tutarlılığı %90’lara Çıkarttık…

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yatırımları hakkında da bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, yapılan yatırımlar neticesinde tahminlerde tutarlılık oranının %90’lara çıkarıldığını ifade etti.

 

Ağrı’da 3 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (OMGİ) kurulduğunu belirten Prof. Dr. EROĞLU, 2012 yılında ise Patnos ve Eleşkirt’te olmak üzere 2 adet OMGİ daha kurulmasının planlandığını söyledi.102 views     Print This Post Print This Post    

Diğer Haberler


Bu habere yapılan yorumları dilerseniz, RSS 2.0 beslemesini kullanarak takip edebilirsiniz.

1 Yorum “BAKAN EROĞLU AĞRI’YA YAPILAN YATIRIMLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ”

  1. Maria diyor ki:

    I’m shocked that I found this info so eaisly.

HABERE YORUM YAPIN

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumunuz *

*

Güvenlik kodunu dinlemek için tıklayınız